Knipex 50 01 210. Pincers, black atramentized, 210 mm
€14.21
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61606
Manufacturer Nr.
50 01 210
Pincers, black atramentized, 210 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€14.21Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 76 05 125. Diagonal cutter for electrical mechanics, chrome-plated, 125 mm
€26.79Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 03 06 180 SB. Kombizange, isoliert, mit Mehrkomponenten-Hüllen, VDE-geprüft, verchromt, 180 mm (SB-Karte/Blister)
€25.46Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tool length |
| WL45378 | 160 mm |
| WL61605 | 180 mm |
| WL61606 | 210 mm |
| WL61607 | 225 mm |
| WL61608 | 250 mm |
For the toughest demands. Popular with craftsmen because of their precise workmanship. High wear resistance and balanced weight distribution. Cutting edge hardness approx. 60 HRC. - Cutting values medium hard wire (diameter): Ø 2,2mm
- For the hardest use
- Popular with craftsmen because of the precise workmanship
- High wear resistance and balanced weight distribution
- Cutting edge hardness approx. 60 HRC
Product details
| item number | WL61606 |
| model | 50 01 210 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 50 01 210 |
| dimensions (LxWxH) | 212 mm x 55 mm x 25 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 263 mm x 95 mm x 55 mm |
| Packaging volume | 1.374 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN ISO 9243 |
| RoHS conform | no |
| surface | black atramentised |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| tool length | 210 mm |
| description head | polished |
| type of handle | plastic coated |
| cutting value wire diameter medium | 2.2 mm |
| type of pliers | pincers |
| Manufacturer Nr. | 50 01 210 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 78 06 125. Electronic Super Knips, side cutter, insulated, 125 mm€23.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost













