Knipex 74 07 200. Heavy-duty side cutter, chrome-plated, dip-insulated, 200 mm
€44.79
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61703
Manufacturer Nr.
74 07 200
Heavy-duty side cutter, chrome-plated, dip-insulated, 200 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€44.79Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Lindström HS8151. Precision side cutters ESD with oval head, M, flush
€78.64Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller Erem 504E. Waver Erem 504E Tip Cutter with Angled, Wide, Tapered Head
€105.97Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tool length |
| WL61703 | 200 mm |
| WL61704 | 250 mm |
For the toughest, permanent use. High cutting performance with low effort due to optimum coordination of cutting edge angle and transmission ratio. Precision cutting edges additionally induction hardened, (cutting edge hardness approx. 64 HRC) for all wire types including piano wire. - Shape: 0 - Cutting values medium-hard wire (diameter): Ø 4.2mm - Cutting values hard wire (diameter): Ø 3.0mm - Cutting values piano wire (diameter): Ø 2.5mm - VDE-tested: Yes
- For the hardest, permanent use
- High cutting performance with low effort due to optimum coordination of cutting edge angle and transmission ratio
- Precision cutting edges additionally induction hardened, (cutting edge hardness approx. 64 HRC) for all wire types including piano wire
Product details
| item number | WL61703 |
| model | 74 07 200 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 74 07 200 |
| dimensions (LxWxH) | 210 mm x 76 mm x 35 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 217 mm x 76 mm x 40 mm |
| Packaging volume | 0.645 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN EN 60900, DIN ISO 5749 | IEC 60900 |
| RoHS conform | no |
| surface | chrome-plated |
| VDE | yes |
| ESD safe | no |
| tool length | 200 mm |
| description head | chrome-plated |
| type of handle | VDE | dip-insulated, VDE-tested |
| cutting value wire diameter hard | 3 mm |
| cutting value wire diameter medium | 4.2 mm |
| Manufacturer Nr. | 74 07 200 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 98 04 17. Socket wrench with T-handle, wrench size 17, 200 mm€27.48Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 98 04 19. Socket wrench with T-handle, wrench size 19, 200 mm€28.44Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 98 04 10. Socket wrench with T-handle, wrench size 10, 200 mm€24.78Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 98 04 13. Socket wrench with T-handle, wrench size 13, 200 mm€25.74Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










