Knipex 83 10 010. Pipe wrench 90°, red powder-coated, 310 mm
€39.10
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61735
Manufacturer Nr.
83 10 010
Pipe wrench 90°, red powder-coated, 310 mm
Frequently Bought Together
-
This Item:
€39.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 11 06 160 T. Stripping pliers with opening spring, chrome-plated, insulated, fixing eyelet, 160 mm
€34.61Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 86 02 180. Pliers wrench, pliers and wrench in one tool, black atramentized, 180 mm
€45.77Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | tool length |
| WL61735 | 310 mm |
| WL61736 | 420 mm |
| WL61737 | 560 mm |
| WL61738 | 650 mm |
| WL61739 | 750 mm |
Swedish shape. 90° angled jaw. Toothing offset against the direction of rotation. Toothing additionally induction hardened. Double T-profile handle. Captive adjusting nut. Red powder coated, jaws bright ground. - Clamping width: 42mm - Capacity for pipes (diameter): Ø 1 5/8 - Capacity for pipes (diameter): Ø 1 21/32in - Capacity for nuts, spanner size (mm): 42mm - Inner diameter inch: 1in
- Swedish shape
- 90° angled jaw
- Toothing offset against the direction of rotation
- Toothing additionally induction hardened
- Double T-profile handle
- Captive adjusting nut
- Red powder-coated, jaws bright ground
Product details
| item number | WL61735 |
| model | 83 10 010 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 83 10 010 |
| dimensions (LxWxH) | 310 mm x 57 mm x 19 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 325 mm x 70 mm x 25 mm |
| Packaging volume | 0.569 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | single pack |
| standards | DIN 5234 |
| RoHS conform | no |
| surface | red powder coated |
| VDE | no |
| ESD safe | no |
| jaw angle | Jaws, angled, 90 |
| tool length | 310 mm |
| type of pliers | pipe wrench and water pump pliers |
| Manufacturer Nr. | 83 10 010 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 92 21 03. Precision tweezers, Smooth, Premium stainless steel, 110 mm€30.06Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 92 21 02 ESD. ESD Universal tweezers, Smooth, Premium stainless steel, 128 mm€16.32Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 92 21 04. Mini precision tweezers, smooth, premium stainless steel, 90 mm€23.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
Knipex 92 21 03 ESD. ESD Universal tweezers, Smooth, Premium stainless steel, 140 mm€16.32Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost










