Knipex 97 99 060. Connector uninsulated, pure tin-plated, connector width 4.8 mm, cable 1.5 mm2, 100 pieces
€6.91
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL62065
Manufacturer Nr.
97 99 060
Connector uninsulated, pure tin-plated, connector width 4.8 mm, cable 1.5 mm², 100 pieces
Frequently Bought Together
-
This Item:
€6.91Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 90 23 01 E01. Replacement blade for DP50, can be used on both sides.
€10.87Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 97 99 217. Crimp cable lugs, pure tinned, cable 4 - 6 mm2, screw diameter 5 mm, 100 pieces
€16.28Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Other versions
| item number | cable cross section | connector width |
| WL62064 | 1.5 mm² | 2.8 mm |
| WL62065 | 1.5 mm² | 4.8 mm |
| WL62066 | 1.5 mm² | 6.3 mm |
| WL62067 | 2.5 mm² | 6.3 mm |
Connectors, content: 100 pieces uninsulated, cable 1,5 - 2,5mm² AWG 16 - 14
Product details
| item number | WL62065 |
| model | 97 99 060 |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 97 99 060 |
| dimensions (LxWxH) | 120 mm x 135 mm x 15 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 120 mm x 135 mm x 15 mm |
| Packaging volume | 0.145 dm³ |
| order unit | PU |
| RoHS conform | no |
| ESD safe | no |
| cable cross section | 1.5 mm² |
| VDE | no |
| connector width | 4.8 mm |
| AWG | 16 - 14 |
| Manufacturer Nr. | 97 99 060 |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex
-
Knipex 95 12 160. StepCut Kabelschere mit Mehrkomponenten-Hüllen, brüniert, 160 mm€29.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -












