ULT ACD 0401.0-FQ.1.0. Extraction device ACD 400-1-V for gases/vapours/odours, 400 m³/h at 2300 Pa
€7,076.79
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL15495
Manufacturer Nr.
ACD 0401.0-FQ.1.0
Extraction device ACD 400-1-V for gases/vapours/odours, 400 m³/h at 2300 Pa
Frequently Bought Together
-
This Item:
€7,076.79Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
ULT 02.1.666. Z-Line filter F7 for series 1200
€296.53Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
ULT LAS 0200.1-MD.20.50.6030. Extractor LAS 200.1 MD.20 for laser smoke, 230m³/h at 1,000 Pa
€3,258.69Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- Storage filters to be replaced after saturation.
- (1) Filter mat M5 (ULT 02.0.012)
- (2) Adsorption filter, activated carbon approx. 14 kg (ULT 02.1.025)
- (3) Adsorption filter, activated carbon approx. 14 kg (ULT 02.1.044)
- Equipment:
- Medium pressure fan with pressure reserve
- Volume flow control
Product details
| item number | WL15495 |
| model | ACD 400-1-V |
| manufacturer | ULT |
| manufacturer item number | ACD 0401.0-FQ.1.0 |
| dimensions (LxWxH) | 660 mm x 600 mm x 900 mm |
| order unit | piece |
| motor rating | 0.7 kW |
| nominal volume flow | 400 m³/h at 2,300 Pa |
| frequency | 50/60 Hz |
| nominal current | 3.5 A |
| voltage | 230 V |
| vacuum max | 2600 Pa |
| noise level | 60 dBA |
| volume flow max | 1000 m³/h |
| protection class | 54 IP |
| Manufacturer Nr. | ACD 0401.0-FQ.1.0 |
|---|---|
| Manufacturer | ULT |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | ULT AG Am Göpelteich 1 DE-02708 Löbau www.ult.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from ULT
-
ULT ASD 0300.0-FQ.3.0. Extraction/filter unit ASD 300 MD.14 for fine dust, 250m³/h at 2,000 Pa€10,351.21Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
ULT LAS 0200.1-MD.20.50.6030. Extractor LAS 200.1 MD.20 for laser smoke, 230m³/h at 1,000 Pa€3,258.69Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
ULT 02.0.414. Particle filter H14 for suction units series 300€354.47Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost -
ULT 02.1.230. Z-Line filter cassette G4 for Jumbo/series 150/160/MED€65.44Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost




