Knipex 97 21 215 B SB. Crimping pliers, black lacquered, 230 mm, sales packaging
€22.33
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL61938
Manufacturer Nr.
97 21 215 B SB
Crimping pliers, black lacquered, 230 mm, sales packaging
Frequently Bought Together
-
This Item:
€22.33Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 97 51 13. Crimping pliers for Western plugs, RJ45 plugs, 8-pin
€40.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Knipex 97 53 08. Self-adjusting crimping pliers for end sleeves (ferrules) with front entry, black oxide finish, 190 mm
€142.19Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
For cutting cables, stripping wires and crimping insulated and uninsulated cable lugs and connectors and open connectors. With threaded holes for cutting copper or brass threaded pins with M 2.6; M 3; M 3.5; M 4 and M 5. Screwed joint for high stability and smooth running. - Application: uninsulated, open connectors (6.3 mm plug width) - Capacity square millimetres: 0.5 - 2.5mm² - Number of nests: 3 - AWG: 20 - 13
- For cutting cables, stripping wires and crimping insulated and uninsulated cable lugs and connectors and open connectors
- With threaded holes for cutting copper or brass threaded pins with M 2.6
- M 3
- M 3,5
- M 4 and M 5
- Screwed joint for high stability and smooth running
Product details
| item number | WL61938 |
| model | 97 21 215 B SB |
| manufacturer | KNIPEX |
| manufacturer item number | 97 21 215 B SB |
| dimensions (LxWxH) | 257 mm x 85 mm x 25 mm |
| dimensions with packaging (LxWxH) | 342 mm x 116 mm x 94 mm |
| Packaging volume | 3.64 dm³ |
| order unit | piece |
| type of packaging | blister packaging |
| RoHS conform | no |
| surface | black lacquered |
| application crimp | uninsulated, open connectors (6.3 mm connector width) |
| Number of crimp nests | 3 |
| VDE | no |
| crimp profile | F-Crimp |
| ESD safe | no |
| tool length | 230 mm |
| AWG | 20 - 13 |
| type of handle | with multi-component sleeves |
| type of pliers | crimping pliers |
| Manufacturer Nr. | 97 21 215 B SB |
|---|---|
| Manufacturer | Knipex |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | KNIPEX-Werk Oberkamper Strasse 13 DE-42349 Wuppertal-Cronenberg www.knipex.de |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought
More from Knipex














