Dino-Lite AD4013MZTL
Lead time
1 week
DINO-LITE
Original product
Net price (excl. VAT)
€618.93
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
AD4013MZTL
Manufacturer no.
AD4013MZTL
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.AD4013MZTL
EAN4712805475292
Country of originTaiwan, Province of China
Customs tariff number90119090
ConditionNew
Article
AD4013MZTL
The AD series have a detachable cap and is delivered with both a closed and an open exchangeable cap. This MZTL model has a long working distance, polarisation filter and a third (exchangeable) polarisation cap as well as aluminum alloy housing.
Frequently Bought Together
-
This Item:
€618.93Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Dino-Lite AM4113FVT
€379.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Dino-Lite CS-40. Kalibriernomal for Mikroskope
€10.53Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price









Additional Info
| Dino-Lite range: | Dino-Lite Long Working Distance |
|---|
Lighting
| Light/ LED type: | White |
|---|---|
| Number of LEDs: | 8 |
| LED on/off switchable: | Yes |
| Infrared filter: | IR cut-filter >650 nm |
| Diffuser available: | No |
| Emission filter: | No |
| Polarizer: | Yes, linear |
Optics
| Magnification: | 20-90x |
|---|---|
| Macro zoom: | No |
| Working distance: | Long |
| Lens type: | Glass with anti-reflection coating |
Sensor
| Sensor type: | CMOS |
|---|---|
| Resolution: | 1.3 Megapixel (1280x1024) |
| Maximum frame rate: | 30 fps |
Compatibility
| Interface: | USB 2.0 |
|---|---|
| Operating system: | Windows XP, Vista, 7, 8 & 10, MacOS 10.9 and up |
| Included software: | DinoCapture 2.0 (Windows), DinoXcope (Mac OS) |
| Supported image formats (Windows): | BMP, GIF, PNG, JPG, TIF, RAS, PNM, TGA, PCX, MNG, WBMP, JP2, JPC, PGX |
| Supported video formats (Windows): | WMV, FLV, SWF |
| Supported image formats (MacOS): | JPEG, PNG |
| Supported video formats (MacOS): | MOV |
| Imaging standards: | DirectShow, UVC |
Housing
| Housing material: | Metal housing |
|---|---|
| Magnification lock: | No |
| Dimensions: | 10.5cm (L) x 3.2cm (D) |
| Weight: | 140g |
| Cable length: | 1.8m |
Features
| Special feature: | No |
|---|---|
| Measurement: | Yes |
| Calibration: | Yes |
| Microtouch sensor: | Yes |
| ESD safe: | Yes |
Information
| Package contents: | Microscope, Carry pouch, Open, closed and polarized cap, Software CD, Calibration target, User manual | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Warranty information: | 2 years European warranty | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Regulatory approval: | CE, FCC, ROHS | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Price range: | €350,00 - €550,00 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Working distance/ field of view/ depth of field: |
|
| Execution | TEC |
|---|---|
| Manufacturer Nr. | AD4013MZTL |
| Manufacturer | Dino-Lite |
| Country of Manufacture | Taiwan, Province of China |
| EAN | 4712805475292 |
| ESD equipment | USB Mikroskop |
| Lead time | 1 week |
| Weight | 0.140000 |
| HS-Code | 90119090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought











