Nitto Kohki LS-10. Pneumatic Orbital Sander - Line Sander
NITTO KOHKI
Original product
Net price (excl. VAT)
€238.45
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
NHK-170300001
Manufacturer no.
LS-10
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.LS-10
ConditionNew
Article
NHK-170300001
Frequently Bought Together
-
This Item:
€238.45Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Nitto Kohki JEX-2800A. Needle scalers - Jet Chisel
€586.15Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Nitto Kohki APS-125. Pneumatic Random Orbit Sander - Palm Orbital Sander
€318.73Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Ideal for straight and grain sanding applications
- Ideal for most straight and profile sanding applications
- Compact and lightweight 0.75 kg design - Low vibration and noise levels
- Suitable for sanding steel, aluminium, wood, plastic and other materials
Specification
| Air Pressure: | 0,6(6) MPa(kg//cm²) |
| Air Consumption (No-load): | 0,11 m³/min |
| Free Speed: | 4000 min⁻¹ |
| Stroke Length: | 4 mm |
| Pad Size: | 55 x 103 mm |
| Paper Size: | 57 x 140 mm |
| Inlet Size: | Rc 1/8 |
| Mass(Weight): | 0,75kg |
| Accessories Included: |
|
| Manufacturer Nr. | LS-10 |
|---|---|
| Manufacturer | Nitto Kohki |
| Weight | 1.000000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










