Weller T0056405399N. SPI 81, mains voltage soldering iron, unregulated, 80 W
€49.83
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
WL26252
Manufacturer Nr.
T0056405399N
SPI 81, mains voltage soldering iron, unregulated, 80 W
Frequently Bought Together
-
This Item:
€49.83Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller T0052919999N. WP 200, soldering iron, 200 W, Power-Response technology
€296.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Weller T0056104699N. W 101, soldering iron for mains voltage MAGNASTAT, 100 W
€122.96Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
For professionals and for amatuer enthusiastasts SPI irons come with plated and oxidation preventing Weller "longlife" tips. Robust heating elements of special steel between natural mica-leavec, embedded in cast ceramics and first-class material make the weller SPI irons outstanding in technology and life-time.
- 80 W, 230 V
- Heating time approx. 180 sec.
- Peak temperature approx. 480 °C
- For very heavy soldering work
- For SPI soldering tips
Product details
| item number | WL26252 |
| model | SPI 81 |
| manufacturer | WELLER |
| manufacturer item number | T0056405399N |
| order unit | piece |
| product series | Mains voltage soldering iron |
| power | 75 W |
| voltage | 230 V |
| handle type | soldering iron |
| temperature range °C | 480 °C |
| temperature range °F | 896 °F |
| suitable tips | SPI80 |
| included soldering tip | SPI80 237 |
| Manufacturer Nr. | T0056405399N |
|---|---|
| Manufacturer | Weller |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | WELLER Tools GmbH Carl-Benz-Strasse 2 DE-74354 Besigheim www.weller.eu |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought











