Nitto Kohki TW-70. Spring Balancer - Spring Balancer Series
NITTO KOHKI
Original product
Net price (excl. VAT)
€437.62
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
NHK-169000121
Manufacturer no.
TW-70
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.TW-70
ConditionNew
Article
NHK-169000121
Federzug verbessert Arbeitssicherheit und Effizienz
Frequently Bought Together
-
This Item:
€437.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Nitto Kohki JEX-24. Needle scalers - Jet Chisel
€508.25Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Nitto Kohki S-1000. Pneumatic Chisel Hammer - Super Kelen
€645.05Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Spring balancer improves work safety and efficiency
Our spring balancers offer a simple and cost-effective solution to reduce the load when handling tools, improving work safety and efficiency. The range of spring balancers covers a tool capacity from 0.5 to 70 kg with a maximum cable length of 1.5 metres.
Specification
| Capacity: | 60,0-70,0 kg |
| Stroke: | 1,5 m |
| Weight: | 11,8 kg |
| Manufacturer Nr. | TW-70 |
|---|---|
| Manufacturer | Nitto Kohki |
| Weight | 1.000000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










