Nitto Kohki MAH-05. Portable Micro File - Micro Air Hand
NITTO KOHKI
Original product
Net price (excl. VAT)
€389.50
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
NHK-111000001
Manufacturer no.
MAH-05
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.MAH-05
ConditionNew
Article
NHK-111000001
Leichte, extrem vibrationsarme Druckluftfeile für Polier- und Läpparbeiten
Frequently Bought Together
-
This Item:
€389.50Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Nitto Kohki S-250. Pneumatic Chisel Hammer - Super Kelen
€540.55Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Nitto Kohki L-35C. Pneumatic Straight Grinder - Air Sonic
€361.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
Lightweight, extremely low-vibration compressed air file for polishing and lapping work.
- Very good reciprocating motion, ideally suited for filing precision parts
Specification
| Air Pressure: | 0,6 (6) MPa (kgf/cm² ) |
| Air Consumption (Idle): | 0.07 m³/min |
| Stroke Speed: | 22000 min⁻¹ |
| Stroke length: | 0.5 mm |
| File Shaft Size: | 3 mm |
| Inlet Size: | Rc 1/4 |
| Mass (Weight): | 0.37 kg |
| Accessories Supplied: |
|
| Manufacturer Nr. | MAH-05 |
|---|---|
| Manufacturer | Nitto Kohki |
| Weight | 1.000000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










