Warmbier 7100.CPM74. Charged Plate Monitor CPM 74, analog
WARMBIER
Original product
Net price (excl. VAT)
€3,082.49
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
WL25277
Manufacturer no.
7100.CPM74
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.7100.CPM74
ConditionNew
Article
WL25277
Charged Plate Monitor CPM 74, analog
Frequently Bought Together
-
This Item:
€3,082.49Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Warmbier 7100.3000.MK. ESD High Ohm Meter Measuring Kit Metriso 3000, complete, digital
€2,438.37Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Safeguard SG-AK-RO-MG. ESD-Auditkoffer inkl. SafeGuard Messgeräte, 7-teilig
€5,335.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
- For measuring the effectiveness of ionizers and their offset voltages
- Determines the discharge time of a preselected voltage threshold value to a lower voltage value (standard +/- 1000 volts to +/- 100 volts).
- Measurement of the voltage potential on an integrated plate electrode (150 x 150 mm) using a built-in electric field meter
- Storage of measurement data in CPM
- Removable plate electrode for adapting a high voltage sensor head
- High voltage measuring head for direct voltage measurement up to 2 kV
- Dimensions: 15.2 x 15.2 x 15.2 cm (W x H x D)
- Complies with IEC 61340-4-7
Product details
| item number | WL25277 |
| model | CPM74 |
| manufacturer | WARMBIER |
| manufacturer item number | 7100.CPM74 |
| width | 152 mm |
| height | 152 mm |
| depth | 152 mm |
| scope of supply | Plug-in power supply Earthing cable Conductive carrying case Software works calibration certificate Operating instructions German/English |
| order unit | piece |
| standards | IEC 61340-4-7 |
| range | 2 kV |
| Manufacturer Nr. | 7100.CPM74 |
|---|---|
| Manufacturer | Warmbier |
| Weight | 0.100000 |
| GPSR manufacturer information | Wolfgang WARMBIER Untere Gießwiesen 21 DE-78247 Hilzingen www.warmbier.com |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










