Festo ADVU-100-50-A-P-A (156669) Compact Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
ADVU-100-50-A-P-A
This Item:
Festo AEVU-20-15-A-P-A (156988) Compact Cylinder
Festo ADVULQ-63-25-P-A (156734) Compact Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 50 |
| Piston diameter | 100 mm |
| Piston rod end | Male thread |
| Variants | One-sided piston rod |
| Operating pressure [bar] | 0.6 to 10 |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Impact energy at the end positions [J] | 1,00 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 4.418 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 4.712 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 614 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 177 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 2.797 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 38 |