Festo ADVU-125-30-P-A (175754) Compact Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
ADVU-125-30-P-A
This Item:
Festo AEVU-16-5-P-A (156935) Compact Cylinder
Festo ADVU-50-25-A-P-A (156639) Compact Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 30 |
| Piston diameter | 125 mm |
| Piston rod end | Female thread |
| Variants | One-sided piston rod |
| Operating pressure [bar] | 0.5 to 10 |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Impact energy at the end positions [J] | 3,30 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 6.881 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 7.363 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 1.317 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 168 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 3.426 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 63 |