Festo AEVUZ-63-20-P-A (157242) Compact Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
AEVUZ-63-20-P-A
This Item:
Festo ADVU-25-15-P-A (156524) Compact Cylinder
Festo AEVUZ-20-15-P-A (157218) Compact Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 20 |
| Piston diameter | 63 mm |
| Piston rod end | Female thread |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Impact energy at the end positions [J] | 0,70 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 1.679 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 134 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 107 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 1.059 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 16 |