Festo AEVUZ-80-10-A-P-A (157290) Compact Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
AEVUZ-80-10-A-P-A
This Item:
Festo ADVU-40-30-A-P-A (156631) Compact Cylinder
Festo ADVU-100-80-A-P-A (156671) Compact Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 10 |
| Piston diameter | 80 mm |
| Piston rod end | Male thread |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Impact energy at the end positions [J] | 0,75 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 2.733 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 307 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 168 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 1.772 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 25 |