Festo DFC-10-20-P-A-GF (189470) Mini Guided Drive
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DFC-10-20-P-A-GF
This Item:
Festo DPZ-16-40-P-A-S2 (159869) Twin-Piston Cylinder
Festo DFM-16-80-P-A-KF (170913) Guided Drive
Total price
| Centre of mass distance of payload to Joch plate [mm] | 15 |
| Stroke [mm] | 20 |
| Piston diameter | 10 mm |
| installation position | arbitrary |
| Guide | sliding guide |
| Corrosion resistant class KBK | 2 - moderate corrosion stress |
| ambient temperature [°C] | -5 to 60 |
| Impact energy at the end positions [J] | 0,050 |
| Max. torque Mx [Nm] | 0,40 |
| Max. usable load depending on the stroke at a defined distance xs [N] | 12,2 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 35,0 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 47,0 |
| Moving mass [g] | 27,2 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 27,2 |
| Product weight [g] | 117,0 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 7,2 |