Festo DFC-6-10-P-A-GF (189456) Mini Guided Drive
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DFC-6-10-P-A-GF
Mini Guided Drive
Frequently Bought Together
This Item:
Festo DFM-80-125-P-A-GF (170889) Guided Drive
Festo DPZ-20-25-P-A (32694) Twin-Piston Cylinder
Total price
| Centre of mass distance of payload to Joch plate [mm] | 10 |
| Stroke [mm] | 10 |
| Piston diameter | 6 mm |
| Operating mode actuator unit | Joch |
| Dampening | P: Elastic silencer rings / plates double-sided |
| installation position | arbitrary |
| Guide | sliding guide |
| Construction set up | Guide |
| Position detection | For proximity switch |
| Operating pressure [bar] | 1.5 to 10 |
| Max. speed [m/s] | 1 |
| Principle of operation | double acting |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Corrosion resistant class KBK | 2 - moderate corrosion stress |
| ambient temperature [°C] | -5 to 60 |
| Impact energy at the end positions [J] | 0,008 |
| Max. torque Mx [Nm] | 0,10 |
| Max. usable load depending on the stroke at a defined distance xs [N] | 4,8 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 12,5 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 17,0 |
| Moving mass [g] | 8,8 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 8,8 |
| Product weight [g] | 34,0 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 2,8 |