Festo DGPL-40-1000-PPV-A-B-KF (526668) Linear Drive
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DGPL-40-1000-PPV-A-B-KF
Linear Drive
Frequently Bought Together
This Item:
Festo DGPL-25-1000-PPV-A-KF-B (161792-C) Linear Drive
Festo DGPL-32-250-PPV-A-B-KF (526657) Linear Drive
Total price
| Stroke [mm] | 1.000 |
| Piston diameter | 40 mm |
| installation position | arbitrary |
| Guide | ball guide |
| Carrier principle | Form-fitting (slot) |
| Position detection | For proximity switch |
| Operating pressure [bar] | 1.5 to 8 |
| Principle of operation | double acting |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:-:-] |
| Corrosion resistant class KBK | 0 - No corrosion stressing |
| ambient temperature [°C] | -10 to 60 |
| Dampening length [mm] | 30 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 754 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 754 |
| Moving mass [g] | 1.700 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 1.700 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 4.480 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 97 |