Festo DSL-20-25-270-CC-A-S20-KF-B (556622) Swivel/Linear Unit
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DSL-20-25-270-CC-A-S20-KF-B
This Item:
Festo DSL-40-50-270-P-A-S2-B (556546) Swivel/Linear Unit
Festo DRRD-20-180-FH-Y9A (1427379) Semi-Rotary Drive
Total price
| Settings range swivel angle [deg] | 0 to 246 |
| Stroke [mm] | 25 |
| Piston diameter | 20 mm |
| Swivel angle [deg] | 0 to 246 |
| Dampening | CC: Shock absorber, double-sided P: Elastic silencer rings / plates double-sided |
| installation position | arbitrary |
| Fine adjustment [deg] | -3 |
| Variants | Continuously hollow piston rod |
| Max. impact speed [m/s] | 0,5 |
| Max. swivel frequency at 6 bar [Hz] | 1,0 |
| Swivel angle play [deg] | 0,05 |
| Repeatability [deg] | 0,1 |
| Dynamic load torque [Nm] | 0,35 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 120,5 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 158,0 |
| Theoretical torque at 6 bar [Nm] | 2,50 |
| Permitted mass moment of inertia [kg/m²] | 0,0012 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 52 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 1.220 |