Festo DSL-25-100-270-CC-A-S2-KF-B (556679) Swivel/Linear Unit
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DSL-25-100-270-CC-A-S2-KF-B
This Item:
Festo DRRD-35-180-FH-Y9A (1547102) Semi-Rotary Drive
Festo DSL-40-25-270-CC-A-S20-KF-B (556730) Swivel/Linear Unit
Total price
| Settings range swivel angle [deg] | 0 to 246 |
| Stroke [mm] | 100 |
| Piston diameter | 25 mm |
| Swivel angle [deg] | 0 to 246 |
| Dampening | CC: Shock absorber, double-sided P: Elastic silencer rings / plates double-sided |
| installation position | arbitrary |
| Fine adjustment [deg] | -3 |
| Variants | continuous piston rod |
| Anti-twist lock / guide | Ball guided |
| Operating pressure [bar] | 2.5 to 8 |
| Max. impact speed [m/s] | 0,5 |
| Max. swivel frequency at 6 bar [Hz] | 1,0 |
| Swivel angle play [deg] | 0,05 |
| Repeatability [deg] | 0,1 |
| ambient temperature [°C] | -10 to 60 |
| Dynamic load torque [Nm] | 0,70 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 173,5 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 248,0 |
| Theoretical torque at 6 bar [Nm] | 5,00 |
| Permitted mass moment of inertia [kg/m²] | 0,0016 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 67 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 1.750 |