Festo DSL-40-25-270-CC-A-S20-KF-B (556730) Swivel/Linear Unit
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DSL-40-25-270-CC-A-S20-KF-B
This Item:
Festo DSM-63-270-P-FW-A-B (552080) Semi-Rotary Drive
Festo DSM-16-270-FW-A-B (547597) Semi-Rotary Drive
Total price
| Settings range swivel angle [deg] | 0 to 240 |
| Stroke [mm] | 25 |
| Piston diameter | 40 mm |
| Swivel angle [deg] | 0 to 240 |
| Dampening | CC: Shock absorber, double-sided P: Elastic silencer rings / plates double-sided |
| installation position | arbitrary |
| Fine adjustment [deg] | -3 |
| Variants | Continuously hollow piston rod |
| Anti-twist lock / guide | Ball guided |
| Operating pressure [bar] | 2.5 to 8 |
| Max. impact speed [m/s] | 0,5 |
| Max. swivel frequency at 6 bar [Hz] | 0,7 |
| Swivel angle play [deg] | 0,05 |
| Repeatability [deg] | 0,1 |
| ambient temperature [°C] | -10 to 60 |
| Dynamic load torque [Nm] | 5,40 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 495,0 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 603,0 |
| Theoretical torque at 6 bar [Nm] | 20,00 |
| Permitted mass moment of inertia [kg/m²] | 0,004 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 175 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 5.350 |