Festo DWB-63-150-Y-AB (549735) Hinge Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DWB-63-150-Y-AB
This Item:
Festo DWB-63-100-Y-A (549580) Hinge Cylinder
Festo DWA-50-75-Y-A (549549) Hinge Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 150 |
| Piston diameter | 63 mm |
| Position detection | For proximity switch |
| Dampening length [mm] | 20 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 1.682 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 1.870 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 741 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 42 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 1.600 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 25 |