Festo Eamm-A-D40-87A (550982) Axial Kit
FESTO
Original product
Net price (excl. VAT)
€306.49
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
In stock
Fast shipping
Item
FES-550982
Manufacturer no.
EAMM-A-D40-87A
Personal expert advice
Brand new
Specialist dealer since 2009
Original product
Worldwide shipping
Product data
Manufacturer no.EAMM-A-D40-87A
EAN4052568193225
Customs tariff number84836080
ConditionNew
Article
FES-550982
Axial Kit
Frequently Bought Together
-
This Item:
€306.49Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo Eamh-60-12-C18.1 (2428520) Clamping Sleeve
€67.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Festo Eamm-U-70-S48-60Ra-96 (8058969) Parallel Kit
€696.05Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| installation position | arbitrary |
| Bearing temperature [°C] | -25 to 60 |
| Relative humidity | 0 - 95 % |
| Protection category | IP40 |
| ambient temperature [°C] | -10 to 60 |
| Transferable torque [Nm] | 12,50 |
| Product weight [g] | 530 |
| Interface code actuator | D40A D40B D40C |
| Interface code Motor in | 87A |
| Material information | LABS containing materials included RoHs compliant |
| Manufacturer Nr. | EAMM-A-D40-87A |
|---|---|
| Manufacturer | Festo |
| EAN | 4052568193225 |
| Weight | 0.600000 |
| HS-Code | 84836080 |
| GPSR manufacturer information | Festo Vertrieb GmbH&Co. KG, Festo Campus 1, DE-73734 Esslingen, festo.com |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Write Your Own Review
Customers Who Bought This Item Also Bought










