Festo Egsk-46-800-10P (562789) Electric Slide
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
EGSK-46-800-10P
Electric Slide
Frequently Bought Together
This Item:
Festo Esbf-Bs-32-100-10P (8022565) Electric Cylinder
Festo Esbf-Ls-32-100-2.5P (8022570) Electric Cylinder
Total price
| Working stroke [mm] | 800 |
| size | 46 |
| Reversing play [µm] | <= 20 µm |
| Spindle diameter [mm] | 15 |
| Spindle pitch [mm/U] | 10 |
| installation position | arbitrary |
| Guide | ball guide |
| Construction set up | Electro-mechanical linear axis With Ball screw drive |
| Referencing | Reference switch |
| Spindle type | Ball screw drive |
| Max. acceleration [m/s²] | 20 |
| Max. speed [m/s] | 0,52 |
| Repeatability | ±0.01 mm |
| Corrosion resistant class KBK | 0 - No corrosion stressing |
| Protection category | IP10 |
| ambient temperature [°C] | 0 to 40 |
| Dynamic load factor fixed bearing [N] | 6.600 |
| Dynamic load factor linear guide [N] | 21.747 |
| Dynamic load factor ball screw drive [N] | 3.140 |
| Flat torque 2nd grade ly [mm4] | 240.000 |
| Flat torque 2nd grade lz [mm4] | 1.5e+006 |
| Max. actuator torque [Nm] | 0,420 |
| Max. force Fy [N] | 4.919 |
| Max. force Fz [N] | 4.919 |
| Max. torque Mx [Nm] | 145,0 |
| Max. torque My [Nm] | 48,7 |
| Max. torque Mz [Nm] | 48,7 |
| Max. feed force Fx [N] | 264 |
| Empty run actuator torque [Nm] | 0,100 |
| Static load factor ball screw drive [N] | 6.760 |
| Static load factor linear guide [N] | 45.500 |
| Mass inertia JH per metre stroke [kg/cm²] | 0,3900 |
| Mass inertia JO [kg/cm²] | 0,08470 |
| Feed constant [mm/U] | 10 |
| Static load factor fixed bearing [N] | 3.240 |
| Guideline running performance [km] | 5.000 |
| Moving mass [g] | 910 |
| Carriage weight [g] | 910 |
| Additional carriage weight [g] | 910 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 127 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 5.170 |