Festo Esbf-Bs-40-200-10P (8022578) Electric Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
ESBF-BS-40-200-10P
Electric Cylinder
Frequently Bought Together
This Item:
Festo Esbf-Bs-63-300-25P (574102) Electric Cylinder
Festo Egsk-46-600-10P (562788) Electric Slide
Total price
| size | 40 |
| Stroke [mm] | 200 |
| Piston rod thread | M12x1,25 |
| Reversing play [µm] | 30 |
| Spindle diameter [mm] | 16 |
| Spindle pitch [mm/U] | 10,0 |
| Max. twist angle of the piston rod ± [deg] | 0,20 |
| Based on standard | ISO 15552 |
| installation position | arbitrary |
| Piston rod end | Male thread |
| Motor type | Step motor Servo motor |
| Position detection | For proximity switch |
| Construction set up | Electro-cylinder with ball screw thread |
| Spindle type | Ball screw |
| Anti-twist lock / guide | Slide guided |
| Max. acceleration [m/s²] | 15,0 |
| Max. speed [m/s] | 0,830 |
| Repeatability | ±0.01 mm |
| Power-on time | 100 % |
| Corrosion resistant class KBK | 2 - moderate corrosion stress |
| Bearing temperature [°C] | -20 to 60 |
| Food compatibility | See expanded material information |
| Relative humidity | 0 - 95 % |
| Protection category | IP40 |
| ambient temperature [°C] | 0 to 60 |
| Max. actuator torque [Nm] | 5,6 |
| Max. radial force on drive shaft [N] | 130 |
| Max. feed force Fx [N] | 3.000 |
| Empty run actuator torque [Nm] | 0,20 |
| Guideline payload, horizontal [KGM] | 300 |
| Guideline payload, vertical [KGM] | 300 |
| Mass inertia JH per metre stroke [kg/cm²] | 0,4804 |
| Mass inertia JL per kg usable load [kg/cm²] | 0,02533 |
| Mass inertia JO [kg/cm²] | 0,07770 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 467 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 47 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 1.237 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 26 |