Festo ADVU-100-15-P-A (156578) Compact Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
ADVU-100-15-P-A
Compact Cylinder
Frequently Bought Together
This Item:
Festo AEVUZ-63-25-P-A (157243) Compact Cylinder
Festo AEVUZ-100-25-A-P-A (157297) Compact Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 15 |
| Piston diameter | 100 mm |
| Dampening | P: Elastic silencer rings / plates double-sided |
| installation position | arbitrary |
| Principle of operation | double acting |
| Piston rod end | Female thread |
| Construction set up | Piston piston rod |
| Position detection | For proximity switch |
| Variants | One-sided piston rod |
| Operating pressure [bar] | 0.6 to 10 |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Corrosion resistant class KBK | 2 - moderate corrosion stress |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Impact energy at the end positions [J] | 1,00 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 4.418 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 4.712 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 614 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 177 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 2.797 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 38 |