Festo ADVU-50-30-P-A (156554) Compact Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
ADVU-50-30-P-A
This Item:
Festo ADVULQ-32-30-P-A (156707) Compact Cylinder
Festo ADVULQ-40-60-P-A (156720) Compact Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 30 |
| Piston diameter | 50 mm |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 1.057 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 1.178 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 112 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 72 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 560 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 16 |