Festo AEVU-32-25-P-A (156954) Compact Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
AEVU-32-25-P-A
This Item:
Festo AEVU-50-25-P-A (156963) Compact Cylinder
Festo ADVULQ-12-30-P-A (156677) Compact Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 25 |
| Piston diameter | 32 mm |
| Piston rod end | Female thread |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 450 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 49 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 40 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 300 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 9 |