Festo AEVU-32-20-P-A (156953) Compact Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
AEVU-32-20-P-A
This Item:
Festo AEVU-25-5-P-A (156945) Compact Cylinder
Festo ADVU-25-50-A-P-A (156615) Compact Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 20 |
| Piston diameter | 32 mm |
| Piston rod end | Female thread |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 450 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 49 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 40 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 300 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 9 |