Festo DSL-16-100-270-CC-A-S2-KF-B (556607) Swivel/Linear Unit
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DSL-16-100-270-CC-A-S2-KF-B
This Item:
Festo DSL-32-50-270-CC-A-S20-KF-B (556706) Swivel/Linear Unit
Festo DRVS-8-90-P (1845708) Semi-Rotary Drive
Total price
| Settings range swivel angle [deg] | 0 to 246 |
| Stroke [mm] | 100 |
| Piston diameter | 16 mm |
| Variants | continuous piston rod |
| Anti-twist lock / guide | Ball guided |
| Operating pressure [bar] | 2.5 to 8 |
| Max. impact speed [m/s] | 0,5 |
| Max. swivel frequency at 6 bar [Hz] | 1,5 |
| Swivel angle play [deg] | 0,05 |
| ambient temperature [°C] | -10 to 60 |
| Dynamic load torque [Nm] | 0,17 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 73,5 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 103,5 |
| Theoretical torque at 6 bar [Nm] | 1,25 |
| Permitted mass moment of inertia [kg/m²] | 0,0007 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 33 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 750 |