Festo DSL-16-100-270-CC-A-S2-B (556415) Swivel/Linear Unit
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DSL-16-100-270-CC-A-S2-B
Swivel/Linear Unit
Frequently Bought Together
This Item:
Festo DRVS-6-90-P (1845706) Semi-Rotary Drive
Festo DSM-40-270-FW-A-B (547600) Semi-Rotary Drive
Total price
| Settings range swivel angle [deg] | 0 to 246 |
| Stroke [mm] | 100 |
| Piston diameter | 16 mm |
| Swivel angle [deg] | 0 to 246 |
| Dampening | CC: Shock absorber, double-sided P: Elastic silencer rings / plates double-sided |
| installation position | arbitrary |
| Fine adjustment [deg] | -3 |
| Principle of operation | double acting |
| Construction set up | Rotary vane |
| Position detection | For proximity switch |
| Variants | continuous piston rod |
| Anti-twist lock / guide | Slide guided |
| Operating pressure [bar] | 2.5 to 8 |
| Max. impact speed [m/s] | 0,5 |
| Max. swivel frequency at 6 bar [Hz] | 1,5 |
| Swivel angle play [deg] | 2,00 |
| Repeatability [deg] | 0,1 |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Corrosion resistant class KBK | 1 - low corrosion stress |
| ambient temperature [°C] | -10 to 60 |
| Dynamic load torque [Nm] | 0,10 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 73,5 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 102,5 |
| Theoretical torque at 6 bar [Nm] | 1,25 |
| Permitted mass moment of inertia [kg/m²] | 0,0007 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 33 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 700 |