Festo DZH-32-80-PPV-A (14044) Flat Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DZH-32-80-PPV-A
This Item:
Festo DZH-63-300-PPV-A (14083) Flat Cylinder
Festo DZH-20-50-PPV-A (151136) Flat Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 80 |
| Piston diameter | 32 mm Equivalent diameter |
| Max. twist angle of the piston rod ± [deg] | 1,70 |
| Operating pressure [bar] | 0.6 to 10 |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Dampening length [mm] | 19 |
| Max. torque of anti-rotation safety [Nm] | 1,0 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 415,0 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 483 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 30 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 500 |