Festo NEBM-M23G15-EH-5-Q7N-R3LEG14 (5251375) Motor Cable
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
NEBM-M23G15-EH-5-Q7N-R3LEG14
Motor Cable
Frequently Bought Together
This Item:
Festo NEBM-SM12G8-E-7-Q5-LE6 (1449603) Motor Cable
Festo NEBM-SM12G8-E-1.5-Q5-LE6 (1449600) Motor Cable
Total price
| Line designation | Without sign holder |
| Electrical connection 1, function | Field device screen |
| Electrical connection 1, design | round |
| Electrical connection 1, connection type | Hybrid-Dose |
| Electrical connection 1, cable output | straight |
| Electrical connection 1, connection technology | M23x1 |
| Electrical connection 1, number of pins / wires | 15 |
| Electrical connection 1, occupied pin / wire | 12 |
| Electrical connection 2, function | Control screen |
| Electrical connection 2, connection type | Stecker und Kabel |
| Electrical connection 2, connection technology | RJ45 und offenes Ende |
| Electrical connection 2, number of pins / wires | 14 |
| Electrical connection 2, occupied pin / wire | 12 |
| Operating voltage range DC [V] | 0 bis 850 |
| Cable length [MTR] | 5,00 |
| Line properties | Cable track capable |
| Bending radius, moving cable placement [mm] | >= 90 mm |
| Cable diameter [mm] | 12,0 |
| Cable set up | geschirmt 4 x 0,75 mm² + 1 x (2 x 0,75 mm²) + 1 x (2 x 0,24 mm² + 2 x 2 x 0,15 mm²) |
| Conductor - nominal cross-section [mm²] | 0,15 0,24 0,75 |
| Wire ends | Wire end sleeve |
| Protection category | IP67 |
| Information about protection category | In mounted condition |
| ambient temperature [°C] | -40 to 90 |
| Ambient temperature for moving cable placements [°C] | -25 to 80 |
| CE certificate (see declaration of conformity) | to EU low voltage directive |
| Material information | halogen free RoHs compliant |
| Cable sleeve material | TPE-U(PUR) |
| Cable shield colour | Grey |
| Corrosion resistant class KBK | 1 - low corrosion stress |
| Insulation sleeve material | PP |
| Operating voltage range AC [V] | 0 to 630 |
| Electrical connection 2, cable output | straight |
| Degree of contamination | 1 |
| Current carrying capacity at 40°C [A] | 11,7 |
| Surge voltage strength [kV] | 6,00 |
| Bending radius, permanent cable placement [mm] | >= 48 mm |
| Test conditions line | Test conditions on request |
| Based on standard | EN 61984 |
| Product weight [g] | 1.750 |
| Electrical connection 1, fastening type | Screw lock |
| Tolerance cable diameter | ± 0,3 mm |