Festo ADVU-32-50-P-A (156537) Compact Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
ADVU-32-50-P-A
This Item:
Festo AEVUZ-20-20-P-A (157219) Compact Cylinder
Festo ADVU-25-30-A-P-A (156613) Compact Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 50 |
| Piston diameter | 32 mm |
| Piston rod end | Female thread |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 415 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 483 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 49 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 40 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 300 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 9 |