Festo ADVU-12-40-A-P-A (156592) Compact Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
ADVU-12-40-A-P-A
This Item:
Festo ADVU-16-15-A-P-A (156595) Compact Cylinder
Festo ADVU-16-10-A-P-A (156594) Compact Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 40 |
| Piston diameter | 12 mm |
| Piston rod end | Male thread |
| Variants | One-sided piston rod |
| Operating pressure [bar] | 1.2 to 10 |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Impact energy at the end positions [J] | 0,07 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 51 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 68 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 8 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 15 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 87 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 2 |