Festo ADVU-50-15-P-A (156551) Compact Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
ADVU-50-15-P-A
This Item:
Festo ADVULQ-12-20-P-A (156675) Compact Cylinder
Festo AEVUZ-25-5-A-P-A (157267) Compact Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 15 |
| Piston diameter | 50 mm |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 1.057 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 1.178 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 112 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 72 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 560 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 16 |