Festo AEVUZ-20-20-A-P-A (157265) Compact Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
AEVUZ-20-20-A-P-A
This Item:
Festo ADVU-25-10-P-A (156523) Compact Cylinder
Festo AEVU-12-10-P-A (156931) Compact Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 20 |
| Piston diameter | 20 mm |
| Piston rod end | Male thread |
| Variants | One-sided piston rod |
| Operating pressure [bar] | 1 to 10 |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Impact energy at the end positions [J] | 0,14 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 123 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 20 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 23 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 149 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 6 |