Festo AEVUZ-32-20-P-A (157229) Compact Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
AEVUZ-32-20-P-A
This Item:
Festo AEVUZ-40-15-A-P-A (157279) Compact Cylinder
Festo AEVULQ-16-25-A-P-A (157077) Compact Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 20 |
| Piston diameter | 32 mm |
| Dampening | P: Elastic silencer rings / plates double-sided |
| installation position | arbitrary |
| Principle of operation | single action Pulling |
| Piston rod end | Female thread |
| Variants | One-sided piston rod |
| Operating pressure [bar] | 0.8 to 10 |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Impact energy at the end positions [J] | 0,40 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 382 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 49 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 40 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 300 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 9 |