Festo AEVUZ-25-20-P-A (157224) Compact Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
AEVUZ-25-20-P-A
This Item:
Festo ADVU-12-25-P-A (156504) Compact Cylinder
Festo ADVU-50-50-P-A (156556) Compact Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 20 |
| Piston diameter | 25 mm |
| Piston rod end | Female thread |
| Variants | One-sided piston rod |
| Operating pressure [bar] | 1 to 10 |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Impact energy at the end positions [J] | 0,10 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 221 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 26 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 28 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 180 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 6 |