Festo AEVUZ-32-10-P-A (157227) Compact Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
AEVUZ-32-10-P-A
This Item:
Festo ADVU-12-40-A-P-A (156592) Compact Cylinder
Festo AEVUZ-20-25-P-A (157220) Compact Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 10 |
| Piston diameter | 32 mm |
| Piston rod end | Female thread |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Impact energy at the end positions [J] | 0,40 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 382 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 49 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 40 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 300 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 9 |