Festo DSBC-40-50-PPVA-N3 (1376658) Standards-Based Cyli
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DSBC-40-50-PPVA-N3
This Item:
Festo DSBC-80-150-PPSA-N3 (2126640) Standards-Based Cyli
Festo DSBC-32-200-PPSA-N3 (1376474) Standards-Based Cyli
Total price
| Stroke [mm] | 50 |
| Piston diameter | 40 mm |
| Piston rod thread | M12x1,25 |
| Dampening | PPV: Pneumatic dampening both sides adjustable |
| Piston rod end | Male thread |
| Construction set up | Piston piston rod profile tube |
| Position detection | For proximity switch |
| Variants | One-sided piston rod |
| Operating pressure [bar] | 0.6 to 12 |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Impact energy at the end positions [J] | 0,7 |
| Dampening length [mm] | 19 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 633 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 754 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 205 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 37 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 740 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 16 |