Festo DSBC-63-250-PPSA-N3 (1383640) Standards-Based Cyli
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DSBC-63-250-PPSA-N3
This Item:
Festo DSBC-80-50-D3-PPVA-N3 (3656635) Standards-Based Cyli
Festo DSBC-40-160-D3-PPVA-N3 (3660626) Standards-Based Cyli
Total price
| Stroke [mm] | 250 |
| Piston diameter | 63 mm |
| Piston rod thread | M16x1,5 |
| Dampening | PPS: Self-setting pneumatic end position dampening |
| Piston rod end | Male thread |
| Construction set up | Piston piston rod profile tube |
| Position detection | For proximity switch |
| Variants | One-sided piston rod |
| Operating pressure [bar] | 0.4 to 12 |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Impact energy at the end positions [J] | 1,3 |
| Dampening length [mm] | 22 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 1.682 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 1.870 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 430 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 62 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 1.740 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 25 |