Festo DSBF-C-125-250-PPVA-N3-R (1785020) Standards-Based Cyli
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DSBF-C-125-250-PPVA-N3-R
This Item:
Festo DSBF-C-125-80-PPSA-N3-R (1792956) Standards-Based Cyli
Festo DSBF-C-63-80-PPVA-N3-R (1776046) Standards-Based Cyli
Total price
| Stroke [mm] | 250 |
| Piston diameter | 125 mm |
| Piston rod thread | M27x2 |
| Dampening | PPV: Pneumatic dampening both sides adjustable |
| Piston rod end | Male thread |
| Construction set up | Piston piston rod profile tube |
| Position detection | For proximity switch |
| Operating pressure [bar] | 0.2 to 10 |
| Principle of operation | double acting |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Corrosion resistant class KBK | 3 - severe corrosion stress |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Impact energy at the end positions [J] | 3,3 |
| Dampening length [mm] | 45 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 6.881 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 7.363 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 2.245 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 163 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 6.928 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 63 |