Festo DSBG-125-500-PPSA-N3 (2159919) Standards-Based Cyli
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DSBG-125-500-PPSA-N3
This Item:
Festo DSBG-50-400-PPSA-N3 (1646733) Standards-Based Cyli
Festo DSBG-32-80-PPSA-N3 (1645463) Standards-Based Cyli
Total price
| Stroke [mm] | 500 |
| Piston diameter | 125 mm |
| Piston rod thread | M27x2 |
| Dampening | PPS: Self-setting pneumatic end position dampening |
| Position detection | For proximity switch |
| Variants | One-sided piston rod |
| Operating pressure [bar] | 0.2 to 10 |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Impact energy at the end positions [J] | 2,5 |
| Dampening length [mm] | 45 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 6.881 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 7363 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 2.245 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 143 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 6.611 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 63 |