Festo DSBG-200-100-PPVA-N3 (2390143) Standards-Based Cyli
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DSBG-200-100-PPVA-N3
Standards-Based Cyli
Frequently Bought Together
This Item:
Festo DSBG-160-500-PPVA-N3 (2029473) Standards-Based Cyli
Festo DSBG-63-80-PPSA-N3 (1646757) Standards-Based Cyli
Total price
| Stroke [mm] | 100 |
| Piston diameter | 200 mm |
| Piston rod thread | M36x2 |
| Dampening | PPV: Pneumatic dampening both sides adjustable |
| installation position | arbitrary |
| Complies to standard | ISO 15552 |
| Piston rod end | Male thread |
| Construction set up | Piston piston rod cylinder tube Tension rod |
| Position detection | For proximity switch |
| Variants | One-sided piston rod |
| Operating pressure [bar] | 0.6 to 10 |
| Principle of operation | double acting |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Corrosion resistant class KBK | 2 - moderate corrosion stress |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Impact energy at the end positions [J] | 4,8 |
| Dampening length [mm] | 48 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 18.096 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 18850 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 5.348 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 97 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 15.493 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 249 |