Festo AEVULQ-50-10-P-A (157052) Compact Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
AEVULQ-50-10-P-A
This Item:
Festo AEVU-25-10-A-P-A (156992) Compact Cylinder
Festo ADVULQ-20-5-A-P-A (156772) Compact Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 10 |
| Piston diameter | 50 mm |
| Piston rod end | Female thread |
| Variants | One-sided piston rod |
| Operating pressure [bar] | 0.8 to 10 |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Impact energy at the end positions [J] | 0,64 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 1.121 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 112 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 72 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 560 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 16 |