Festo ADVULQ-80-60-A-P-A (156833) Compact Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
ADVULQ-80-60-A-P-A
This Item:
Festo ADVULQ-40-30-A-P-A (156803) Compact Cylinder
Festo AEVUZ-25-15-A-P-A (157269) Compact Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 60 |
| Piston diameter | 80 mm |
| Piston rod end | Male thread |
| Variants | One-sided piston rod |
| Operating pressure [bar] | 0.6 to 10 |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Impact energy at the end positions [J] | 0,75 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 2.827 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 3.016 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 307 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 168 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 1.772 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 25 |