Festo AEVUZ-25-5-P-A (157221) Compact Cylinder
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
AEVUZ-25-5-P-A
Compact Cylinder
Frequently Bought Together
This Item:
Festo ADVULQ-50-10-A-P-A (156808) Compact Cylinder
Festo AEVU-20-10-P-A (156941) Compact Cylinder
Total price
| Stroke [mm] | 5 |
| Piston diameter | 25 mm |
| Dampening | P: Elastic silencer rings / plates double-sided |
| installation position | arbitrary |
| Principle of operation | single action Pulling |
| Piston rod end | Female thread |
| Construction set up | Piston piston rod |
| Position detection | For proximity switch |
| Variants | One-sided piston rod |
| Operating pressure [bar] | 1 to 10 |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Corrosion resistant class KBK | 2 - moderate corrosion stress |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Impact energy at the end positions [J] | 0,10 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 221 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 26 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 28 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 180 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 6 |