Festo DSBC-50-400-PPSA-N3 (1376313) Standards-Based Cyli
Excl. 19% VAT ,
Manufacturer Nr.
DSBC-50-400-PPSA-N3
Standards-Based Cyli
Frequently Bought Together
This Item:
Festo DSBC-32-20-PPSA-N3 (2123085) Standards-Based Cyli
Festo DSBC-100-160-PPSA-N3 (1384896) Standards-Based Cyli
Total price
| Stroke [mm] | 400 |
| Piston diameter | 50 mm |
| Piston rod thread | M16x1,5 |
| Dampening | PPS: Self-setting pneumatic end position dampening |
| installation position | arbitrary |
| Complies to standard | ISO 15552 |
| Piston rod end | Male thread |
| Construction set up | Piston piston rod profile tube |
| Position detection | For proximity switch |
| Variants | One-sided piston rod |
| Operating pressure [bar] | 0.4 to 12 |
| Principle of operation | double acting |
| Operating medium | Compressed air to ISO 8573-1:2010 [7:4:4] |
| Corrosion resistant class KBK | 2 - moderate corrosion stress |
| ambient temperature [°C] | -20 to 80 |
| Impact energy at the end positions [J] | 1,0 |
| Dampening length [mm] | 22 |
| Theoretical force at 6 bar, Return flow [N] | 990 |
| Theoretical force at 6 bar, flow [N] | 1.178 |
| Moving mass at 0 mm stroke [g] | 365 |
| Weight supplement per 10 mm stroke [g] | 56 |
| Base weight at 0 mm stroke [g] | 1.190 |
| Supplement moved mass per 10 mm stroke [g] | 25 |